BFC238051622
Contact Now
BFC238051622
Mega Source # : MEGA-BFC238051622
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 6200PF 10% 400VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 200V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Series : MKP380
Package / Case : Radial
Other Names : 222238051622
Operating Temperature : -55°C ~ 85°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 20 Weeks
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.315" (8.00mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 6200pF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 6200pF