BFC237085272
Contact Now
BFC237085272
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC237085272
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 2700PF 10% 100VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Voltage Rating - AC : 63V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Series : MKT370
Ratings : AEC-Q200
Package / Case : Radial
Other Names : 222237085272
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.256" (6.50mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 2700pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 2700pF