BFC246729682
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BFC246729682
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC246729682
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 6800PF 5% 400VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 220V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Series : MKT467
Package / Case : Radial
Other Names : 222246729682
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.559" (14.20mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 6800pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 6800pF