MKP385524040JKM2T0
Contact Now
MKP385524040JKM2T0
Mega Source # : MEGA-MKP385524040JKM2T0
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tray
Description : CAP FILM 2.4UF 5% 400VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 200V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Series : MKP385
Package / Case : Radial
Other Names : 385524040JKM2T0
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Lead Spacing : 1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 1.102" (28.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 2.4µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 2.4µF