B32560J3334K000
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
B32560J3334K000
Mega Source # : MEGA-B32560J3334K000
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC 2DIP
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Voltage Rating - AC : 160V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.354" L x 0.252" W (9.00mm x 6.40mm)
Series : SilverCap™ B32560
Package / Case : 2-DIP
Other Names : B32560J3334K
B32560J3334K-ND
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.323" (8.20mm)
Dielectric Material : Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description : 0.33µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP
Capacitance : 0.33µF