BFC236857824
Contact Now
BFC236857824
Mega Source # : MEGA-BFC236857824
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.82UF 5% 400VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 220V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.181" L x 0.374" W (30.00mm x 9.50mm)
Series : MKT368
Package / Case : Radial
Other Names : 222236857824
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.886" (22.50mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.82µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.82µF