BFC236725394
Contact Now
BFC236725394
Mega Source # : MEGA-BFC236725394
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.39UF 10% 100VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Voltage Rating - AC : 63V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Series : MKT367
Package / Case : Radial
Other Names : 222236725394
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.492" (12.50mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.39µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.39µF