QXK2G154KTP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
QXK2G154KTP
  • 1
Mega Source # : MEGA-QXK2G154KTP
Manufacturer : Nichicon
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 200V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.728" L x 0.201" W (18.50mm x 5.10mm)
Series : QXK
Package / Case : Radial
Other Names : 493-3535
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 18 Weeks
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.528" (13.40mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.15µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.15µF