ECW-FE2W475K
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
ECW-FE2W475K
  • 1
Mega Source # : MEGA-ECW-FE2W475K
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 4.7UF 10% 450VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 450V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Series : ECWFE
Package / Case : Radial
Other Names : ECWFE2W475K
P19147
P19147CT
P19147CT-ND
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 14 Weeks
Lead Spacing : 0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.748" (19.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 4.7µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 4.7µF