BFC238603274
Contact Now
BFC238603274
Mega Source # : MEGA-BFC238603274
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tray
Description : CAP FILM 0.27UF 5% 850VDC SCREW
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 850V
Voltage Rating - AC : 300V
Tolerance : ±5%
Termination : Screw Terminals
Size / Dimension : 1.319" L x 0.866" W (33.50mm x 22.00mm)
Series : MMKP386
Package / Case : Rectangular Box
Other Names : 222238603274
Operating Temperature : -50°C ~ 85°C
Mounting Type : Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 18 Weeks
Lead Spacing : 0.894" (22.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 1.201" (30.50mm)
Features : Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance) : 6 mOhms
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.27µF Film Capacitor 300V 850V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Capacitance : 0.27µF