BFC237358824
Contact Now
BFC237358824
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC237358824
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 0.82UF 5% 400VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 220V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Series : MKT373
Package / Case : Radial
Other Names : 222237358824
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.728" (18.50mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.82µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.82µF