F339X131033MD02W0
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
F339X131033MD02W0
  • 1
Mega Source # : MEGA-F339X131033MD02W0
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 10000PF 20% 800VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 800V
Voltage Rating - AC : 330V
Tolerance : ±20%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Series : F339X1
Ratings : X1
Package / Case : Radial
Other Names : 339X131033MD02W0
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.394" (10.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 10000pF Film Capacitor 330V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 10000pF