BFC237146822
Contact Now
BFC237146822
Mega Source # : MEGA-BFC237146822
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 8200PF 5% 250VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Voltage Rating - AC : 160V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Series : MKT371
Package / Case : Radial
Other Names : 222237146822
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 0.300" (7.62mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.354" (9.00mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 8200pF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 8200pF