BFC237542162
Contact Now
BFC237542162
Mega Source # : MEGA-BFC237542162
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 1600PF 5% 2KVDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 2000V (2kV)
Voltage Rating - AC : 600V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm)
Series : KP/MKP 375
Package / Case : Radial
Other Names : 222237542162
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 20 Weeks
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.630" (16.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 1600pF Film Capacitor 600V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 1600pF