BFC237522471
Contact Now
BFC237522471
Mega Source # : MEGA-BFC237522471
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 470PF 5% 1KVDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1000V (1kV)
Voltage Rating - AC : 400V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Series : KP/MKP 375
Package / Case : Radial
Other Names : 222237522471
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 20 Weeks
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.630" (16.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 470pF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 470pF