BFC2370GC152
Contact Now
BFC2370GC152
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC2370GC152
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 1500PF 5% 630VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 220V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Series : MKT370
Ratings : AEC-Q200
Package / Case : Radial
Other Names : 2222370GC152
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.315" (8.00mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 1500pF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 1500pF