104MMR250K
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
104MMR250K
  • 1
Mega Source # : MEGA-104MMR250K
Manufacturer : Illinois Capacitor (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Voltage Rating - AC : 160V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Series : MMR
Package / Case : Radial
Other Names : 104MMR250K-ND
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 22 Weeks
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.406" (10.30mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.1µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.1µF