MMP4W4P7K-F
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
MMP4W4P7K-F
  • 1
Mega Source # : MEGA-MMP4W4P7K-F
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 4.7UF 10% 400VDC AXIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 200V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.181" W, 0.827" T x 1.575" L (30.00mm, 21.00mm x 40.00mm)
Series : MMP
Package / Case : Axial
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 4.7µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Axial
Capacitance : 4.7µF