171334J400O-F
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
171334J400O-F
  • 1
Mega Source # : MEGA-171334J400O-F
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 220V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Series : 171
Package / Case : Radial
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 16 Weeks
Lead Spacing : 0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.748" (19.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.33µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.33µF