BFC238553392
Contact Now
BFC238553392
Mega Source # : MEGA-BFC238553392
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 3900PF 5% 1.6KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1600V (1.6kV)
Voltage Rating - AC : 550V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Series : MKP385
Package / Case : Radial
Other Names : 222238553392
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.512" (13.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 3900pF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 3900pF