BFC236652822
Contact Now
BFC236652822
Mega Source # : MEGA-BFC236652822
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 8200PF 5% 400VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 220V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Series : MKT366
Package / Case : Radial
Other Names : 222236652822
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.532" (13.50mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 8200pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 8200pF