ECQ-E10124JFB
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
ECQ-E10124JFB
Mega Source # : MEGA-ECQ-E10124JFB
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.12UF 5% 1KVDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1000V (1kV)
Voltage Rating - AC : 125V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Series : ECQ-E(F)
Package / Case : Radial
Other Names : ECQE10124JFB
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 16 Weeks
Lead Spacing : 0.689" (17.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.925" (23.50mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.12µF Film Capacitor 125V 1000V (1kV) Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.12µF