FFB46J0106K--
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
FFB46J0106K--
  • 1
Mega Source # : MEGA-FFB46J0106K--
Manufacturer : AVX (KYOCERA AVX)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 10UF 10% 525VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 525V
Voltage Rating - AC : 105V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.224" L x 0.819" W (31.10mm x 20.80mm)
Series : FFB
Package / Case : Radial
Other Names : 478-2602
FFB46J0106K
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 26 Weeks
Lead Spacing : 1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 1.232" (31.30mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 10µF Film Capacitor 105V 525V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 10µF