MKP385536125JYI2T0
Contact Now
MKP385536125JYI2T0
Mega Source # : MEGA-MKP385536125JYI2T0
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 3.6UF 5% 1.25KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1250V (1.25kV)
Voltage Rating - AC : 450V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Series : MKP385
Package / Case : Radial
Other Names : 385536125JYI2T0
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 18 Weeks
Lead Spacing : 2.067" (52.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 1.772" (45.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 3.6µF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 3.6µF