PFR5331J630J11L4BULK
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
PFR5331J630J11L4BULK
  • 1
Mega Source # : MEGA-PFR5331J630J11L4BULK
Manufacturer : KEMET
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 330PF 5% 630VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 250V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Series : PFR
Package / Case : Radial
Other Names : 399-7718
F411JH331J630C
Operating Temperature : -55°C ~ 100°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.236" (6.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP)
Detailed Description : 330pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP) Radial
Capacitance : 330pF