MKP1841422406
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
MKP1841422406
Mega Source # : MEGA-MKP1841422406
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.22UF 20% 400VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 220V
Tolerance : ±20%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Series : MKP1841
Package / Case : Radial
Other Names : 1841422406
Operating Temperature : -55°C ~ 100°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 18 Weeks
Lead Spacing : 0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.709" (18.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.22µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.22µF