BFC236955122
Contact Now
BFC236955122
Mega Source # : MEGA-BFC236955122
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 1200PF 10% 400VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 220V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Series : MKT369
Package / Case : Radial
Other Names : 222236955122
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.354" (9.00mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 1200pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 1200pF