BFC237046183
Contact Now
BFC237046183
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC237046183
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Voltage Rating - AC : 160V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Series : MKT370
Ratings : AEC-Q200
Package / Case : Radial
Other Names : 222237046183
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.256" (6.50mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.018µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.018µF