BFC237537362
Contact Now
BFC237537362
Mega Source # : MEGA-BFC237537362
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 3600PF 3.5% 1.6KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1600V (1.6kV)
Voltage Rating - AC : 500V
Tolerance : ±3.5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.728" L x 0.335" W (18.50mm x 8.50mm)
Series : KP/MKP 375
Package / Case : Radial
Other Names : 222237537362
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 20 Weeks
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.630" (16.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 3600pF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 3600pF