BFC237367474
Contact Now
BFC237367474
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC237367474
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 250V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Series : MKT373
Package / Case : Radial
Other Names : 222237367474
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.728" (18.50mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.47µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.47µF