BFC2373GL823MD
Contact Now
BFC2373GL823MD
Mega Source # : MEGA-BFC2373GL823MD
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 0.082UF 10% 630VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 160V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Series : MKT373M
Package / Case : Radial
Other Names : 2222373GL823MD
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.728" (18.50mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.082µF Film Capacitor 160V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.082µF