735P105X9100L
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
735P105X9100L
Mega Source # : MEGA-735P105X9100L
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 1UF 10% 100VDC AXIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.531" Dia x 0.750" L (13.49mm x 19.05mm)
Series : 735P
Package / Case : Axial
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Features : Low ESR
ESR (Equivalent Series Resistance) : 15 mOhms
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 1µF Film Capacitor 100V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Capacitance : 1µF