MKP385416025JCA2B0
Contact Now
MKP385416025JCA2B0
Mega Source # : MEGA-MKP385416025JCA2B0
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.16UF 5% 250VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Voltage Rating - AC : 160V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm)
Series : MKP385
Package / Case : Radial
Other Names : 385416025JCA2B0
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.453" (11.50mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.16µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.16µF