TCF250-145-RB-B-0.5
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
TCF250-145-RB-B-0.5
  • 1
Mega Source # : MEGA-TCF250-145-RB-B-0.5
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Bulk
Description : PTC RESET FUSE 60V 145MA SMD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Max : 60V (250V Int)
Type : Polymeric
Time to Trip : 2.5s
Thickness (Max) : 0.091" (2.30mm)
Size / Dimension : 0.217" L x 0.217" W (5.50mm x 5.50mm)
Series : PolySwitch®, TCF250
Resistance - Post Trip (R1) (Max) : 14 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min) : 3 Ohms
Package / Case : Nonstandard SMD
Other Names : A25043-000
TCF250-145-RBB0.5
TCF250-145-RBB0.5-ND
TCF250145RBB05
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description : Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 145mA Ih Surface Mount Nonstandard SMD
Current - Trip (It) : 290mA
Current - Max : 3A
Current - Hold (Ih) (Max) : 145mA