FEMTOSMDC010F/15-2
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
FEMTOSMDC010F/15-2
  • 1
Mega Source # : MEGA-FEMTOSMDC010F/15-2
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Cut Tape (CT)
Description : PTC RESET FUSE 15V 100MA 0603
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Max : 15V
Type : Polymeric
Time to Trip : 100ms
Thickness (Max) : 0.033" (0.85mm)
Size / Dimension : 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series : PolySwitch®, femtoSMDC
Resistance - Post Trip (R1) (Max) : 14 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min) : 2 Ohms
Package / Case : 0603 (1608 Metric), Concave
Other Names : FEMTOSMDC010F/15-2CT
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description : Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 100mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
Current - Trip (It) : 300mA
Current - Max : 40A
Current - Hold (Ih) (Max) : 100mA