AMCV-0402-090-C300N-T
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
AMCV-0402-090-C300N-T
  • 1
Mega Source # : MEGA-AMCV-0402-090-C300N-T
Manufacturer : Abracon
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : VARISTOR 13.5V 5A 0402
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Varistor Voltage (Typ) : 13.5V
Varistor Voltage (Min) : 11V
Varistor Voltage (Max) : 16V
Package / Case : 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits : 1
Mounting Type : Surface Mount, MLCV
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Maximum DC Volts : 9V
Maximum AC Volts : 6.4V
Manufacturer Standard Lead Time : 11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Energy : 0.005J
Detailed Description : 13.5V 5A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Current - Surge : 5A
Capacitance @ Frequency : 30pF @ 1MHz