IMSA-11501S-30A-GFN1
Mfr.Part # : IMSA-11501S-30A-GFN1
Manufacturer : IRISO Electronics
Description : CONN FFC R/A .5MM 30POS
Stock : 13883
Product Category : FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Cable End Type : Notched
Connector/Contact Type : Contacts, Bottom
Contact Finish : Gold
Contact Material : Copper Alloy
Features : Solder Retention
FFC, FCB Thickness : 0.30mm
Flat Flex Type : FFC, FPC
Housing Material : Liquid Crystal Polymer (LCP)
Material Flammability Rating : UL94 V-0
Mounting Type : Surface Mount, Right Angle
Number of Positions : 30
Product Status : Active
Termination : Solder
Voltage Rating : 50V