FH23-39S-0.3SHW(05)
Mfr.Part # : FH23-39S-0.3SHW(05)
Manufacturer : Hirose
Description : CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A
Stock : 14910
Product Category : FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material : Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Cable End Type : Tapered
Connector/Contact Type : Contacts, Bottom
Contact Finish : Gold
Contact Material : Phosphor Bronze
Features : Low Insertion Force (LIF)
FFC, FCB Thickness : 0.20mm
Flat Flex Type : FPC
Housing Material : Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Locking Feature : Flip Lock
Material Flammability Rating : UL94 V-0
Mounting Type : Surface Mount, Right Angle
Number of Positions : 39
Operating Temperature : -55°C ~ 85°C
Product Status : Active
Termination : Solder
Voltage Rating : 30V