TF31-32S-0.5SH(800)
Mfr.Part # : TF31-32S-0.5SH(800)
Manufacturer : Hirose
Description : CONN FFC 32POS 0.50MM SMD
Stock : 5212
Product Category : FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material : Liquid Crystal Polymer (LCP)
Cable End Type : Tabbed
Connector/Contact Type : Contacts, Bottom
Contact Finish : Gold
Contact Material : Phosphor Bronze
Features : Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness : 0.30mm
Flat Flex Type : FFC, FPC
Housing Material : Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature : Flip Lock
Material Flammability Rating : UL94 V-0
Mounting Type : Surface Mount, Right Angle
Number of Positions : 32
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Product Status : Active
Termination : Solder
Voltage Rating : 50V