FH12S-40S-0.5SH(55)
Mfr.Part # : FH12S-40S-0.5SH(55)
Manufacturer : Hirose
Description : CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A
Stock : 28225
Cable End Type : Straight
Connector/Contact Type : Contacts, Bottom
Features : Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness : 0.30mm
Number of Positions : 40
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Product Status : Active
Termination : Solder
Voltage Rating : 50V