FH52-50S-0.5SH(99)
Mfr.Part # : FH52-50S-0.5SH(99)
Manufacturer : Hirose
Description : CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A
Stock : 894
Product Category : FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material : Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Cable End Type : Tabbed
Connector/Contact Type : Contacts, Bottom
Contact Finish : Gold
Contact Material : Phosphor Bronze
FFC, FCB Thickness : 0.30mm
Flat Flex Type : FFC, FPC
Housing Material : Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Locking Feature : Flip Lock
Material Flammability Rating : UL94 V-0
Mounting Type : Surface Mount, Right Angle
Number of Positions : 50
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C