SFV30R-4STBE1HLF
Mfr.Part # : SFV30R-4STBE1HLF
Manufacturer : Amphenol Communications Solutions
Description : CONN FPC TOP 30POS 0.50MM R/A
Stock : 11885
Product Category : FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material : Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Cable End Type : Notched
Connector/Contact Type : Contacts, Top
Contact Finish : Gold
Contact Material : Phosphor Bronze
Features : Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness : 0.33mm
Flat Flex Type : FPC
Housing Material : Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Locking Feature : Slide Lock
Material Flammability Rating : UL94 V-0
Mounting Type : Surface Mount, Right Angle
Number of Positions : 30
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Product Status : Active
Termination : Solder
Voltage Rating : 50V