BZX84C5V6TS-7-F
Contact Now
BZX84C5V6TS-7-F
Mfr.Part # : BZX84C5V6TS-7-F
Manufacturer : Diodes Incorporated
Description : DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT363
Stock : 5920
Product Category : Diodes - Zener - Arrays
Configuration : 3 Independent
Current - Reverse Leakage @ Vr : 1 µA @ 2 V
Impedance (Max) (Zzt) : 40 Ohms
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -65°C ~ 150°C
Package / Case : 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Power - Max : 200 mW
Product Status : Active
Supplier Device Package : SOT-363
Tolerance : ±6%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) : 5.6 V