AZ23C16-E3-08
Contact Now
AZ23C16-E3-08
Mfr.Part # : AZ23C16-E3-08
Manufacturer : Vishay
Description : DIODE ZENER 16V 300MW SOT23
Stock : 35000
Product Category : Diodes - Zener - Arrays
Configuration : 1 Pair Common Anode
Current - Reverse Leakage @ Vr : 100 nA @ 12 V
Impedance (Max) (Zzt) : 40 Ohms
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C
Package / Case : TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max : 300 mW
Product Status : Active
Supplier Device Package : SOT-23-3
Tolerance : ±5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) : 16 V