S6012DRP
Contact Now
S6012DRP
  • 1
Mfr.Part # : S6012DRP
Manufacturer : Littelfuse
Description : SCR 600V 12A TO252
Stock : 3197
Product Category : Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 20 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 40 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A, 120A
Current - Off State (Max) : 10 µA
Current - On State (It (AV)) (Max) : 7.6 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status : Active
SCR Type : Standard Recovery
Supplier Device Package : TO-252, (D-Pak)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Voltage - Off State : 600 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V