S6010DS2RP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
S6010DS2RP
Mfr.Part # : S6010DS2RP
Manufacturer : Littelfuse
Description : SCR 600V 10A TO252
Stock : 20063
Product Category : Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 µA
Current - Hold (Ih) (Max) : 6 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 83A, 100A
Current - Off State (Max) : 5 µA
Current - On State (It (AV)) (Max) : 6.4 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status : Active
SCR Type : Sensitive Gate
Supplier Device Package : TO-252, (D-Pak)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 800 mV
Voltage - Off State : 600 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V