MCR310-10G
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
MCR310-10G
Mfr.Part # : MCR310-10G
Manufacturer : Littelfuse
Description : SCR 800V 10A TO220AB
Stock : 14003
Product Category : Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 µA
Current - Hold (Ih) (Max) : 6 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A @ 60Hz
Current - Off State (Max) : 500 µA
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C
Package / Case : TO-220-3
Product Status : Active
SCR Type : Sensitive Gate
Supplier Device Package : TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Voltage - Off State : 800 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 2.2 V