BTA2008W-800D,135
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BTA2008W-800D,135
Mfr.Part # : BTA2008W-800D,135
Manufacturer : WeEn Semiconductors Co., Ltd
Description : TRIAC SENS GATE 800V 0.8A SC73
Stock : 19855
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 5 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 9A, 9.9A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 800 mA
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Package / Case : TO-261-4, TO-261AA
Product Status : Active
Supplier Device Package : SC-73
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Voltage - Off State : 800 V