FKN08PN60
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
FKN08PN60
Mfr.Part # : FKN08PN60
Manufacturer : Fairchild Semiconductor
Description : TRIAC, 600V, 0.8A, TO-92
Stock : 19659
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 5 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 15 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 8A, 9A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 800 mA
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Product Status : Obsolete
Supplier Device Package : TO-92-3
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Voltage - Off State : 600 V