SST131U-600D
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SST131U-600D
Mfr.Part # : SST131U-600D
Manufacturer : SMC Diode Solutions
Description : 600V 1A PACKAGE TO-92 4-QUADRANT
Stock : 1831
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 7 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 16A @ 50Hz
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 1 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Product Status : Active
Supplier Device Package : TO-92
Triac Type : Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Voltage - Off State : 600 V